WINOBRANIE 2012 JEST JUŻ ZAKOŃCZONE.
NAJBLIŻSZY TERMIN:
JESIEŃ 2013.


WINOBRANIE Z VINTRIPS®



Co roku, VINTRIPS® przygotowuje programy specjalne związane z winobraniem w wybranych regionach winiarskich Francji, a mianowicie:

• Prowansja
• Burgundia
• Alzacja


Wszystkie programy łączą w sobie poznanie kultury wina, kultury regionu i kultury lokalnych tradycji gastronomicznych.

WINOBRANIE - CO TO JEST ?


Winobranie to chyba największe, najważniejsze i najistotniejsze wydarzenie w świecie wina i jego kultury. Żeby nie wspomnieć, iż tez najpiękniejsze.

Winobranie stanowi zwieńczenie całorocznej pracy winiarza przy pielęgnacji swojej winnicy, natomiast zbierane owoce stanowią najbardziej cenną nagrodę za ten bezgraniczny zaiste wysiłek i cierpliwość.

Winobranie [we Francji] trwa z reguły około miesiąca i rozpoczyna się, z uwagi na klimat, najwcześniej w jej południowych regionach winiarskich takich jak Prowansja i Langwedocjia-Rousillion. Ostatnim regionem przystępującym do winobrania, jest najdalej wysunięta na północ Szampania.

Z reguły pierwsze zbiory rozpoczynają się więc na południu przed końcem sierpnia, natomiast na północy w drugiej połowie września.

Winobranie to zaiste wielkie i radosne święto ciężkiej pracy. Pracy rozpoczynającej się od samego zbioru gron, a następnie poddaniu ich procesowi wytwarzania samego wina. Proces taki nazywany jest winifikacją.

W przypadku zbiorów ręcznych, grona zaraz po zbiorze z krzewu wędrują na stoły selekcyjne, gdzie czujne oczy i zgrabne dłonie selektorek (przeważnie są to kobiety) eliminują jagody kiepskiej jakości. W wyniku tej operacji najlepsze owoce wędrują na prasy do wyciskania soku.

O ile ma być produkowane wino białe, to wyciśnięty sok jest przetłaczany do [przeważnie] kadzi ze stali nierdzewnej gdzie następuje pierwsza fermentacja. Zauważyć należy, iż najbardziej wyrafinowani i ambitni winiarze burgundzcy ordynują fermentację wyciśniętego soku w dębowych beczkach, co nadaje zupełnie niezwykłych nut winom z tego regionu. Ponieważ wytłoczony sok zawiera nieczystości (np. szczątki roślinne, koloidy itp.) należy go wcześniej sklarować.. Można to zrobić statycznie (np. odstawienie na pewien czas) lub dynamicznie (np. użycie specjalnych wirówek). Po sklarowaniu, winiarz, aby sok zaczął przekształcać się w wino, dodaje drożdże winiarskie, tak aby rozpoczął się proces fermentacji. Wino bowiem to przecież tylko:
CUKIER + DROŻDŻE = ALKOHOL +CO2

Pod pojęciem fermentacji rozumiemy dwa jej rodzaje, a mianowicie wstępna i jabłkowo-mlekowa (tzw. malolaktyczna). W winie poddanym temu drugiemu rodzajowi fermentacji, kwas jabłkowy, wytworzony na skutek fermentacji wstępnej i nadający winu wysoką kwasowość, przekształcany jest w kwas mlekowy (wino staje się bardziej łagodne). Fermentacja malolaktyczna jest zawsze stosowana przy winifikacji win czerwonych i czasami przy winifikacji win białych (np. niektóre burgundy i szampany).

Tłoczenie natomiast wina czerwonego jest nieco bardziej skomplikowane. Otóż po wyciśnięciu soku, pozostawia się tzw. moszcz (sok + skórki + pestki + ewentualnie szypułki) do maceracji. W czasie maceracji ciemne skórki oddają swój kolor i taniny do soku, który dzięki temu staje się czerwony i bogaty w garbniki. Dłuższy lub krótszy kontakt soku z częściami stałymi jagody może przeprowadzany być przed, w czasie lub po fermentacji. Maceracja odbywa się w otwartych zbiornikach (np. betonowych, pokrytych od wewnątrz szkliwem), moszcz musi być stale mieszany, a temperatura fermentacji pod ścisłą kontrolą. Proces ten może trwać od kilku dni do czterech tygodni, a po jego zakończeniu odciąga się czysty sok z dna zbiornika i przetłacza do stalowych lub betonowych zbiorników (dla win codziennego użytku) lub dębowych beczek dla win wysokiej jakości. Następuje wówczas proces dojrzewania wina, a wiec innymi słowy jego starzenia. Leżakowanie win to proces trwający od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od jakości i stylu wina.

Po zakończeniu procesu dojrzewania (decyduje o tym sam winiarz), tak wino czerwone, jak i białe jest przelewane do butelek. Wina białe z niewielkimi wyjątkami (wina słodkie, topowe burgundy, szampany rocznikowe itp.) nadają się praktycznie od razu do konsumpcji i nie wymagają dalszego leżakowania. Win czerwone natomiast wymagają leżakowania w butelkach od kilku miesięcy do 20-30 lat, aby nabrały pełni swojego wyrazu. Tak więc wina czerwone produkowane są zawsze w czterech etapach:

1. Zbiór
2. Fermentacja
3. Dojrzewanie
4. Butelkowanie


Podczas kiedy wino dojrzewa i leżakuje [proces starzenia wina], następuje realizacja największej bodajże tajemnicy i sztuki winifikacji, a mianowicie:

WIEDZIEĆ KIEDY NIC NIE ROBIĆ.

Wówczas każdy mądry i doświadczony winiarz wraca do swojej winnicy, tak aby za rok rozpocząć nowe zbiory………WINOBRANIE.

WINOBRANIE W PROWANSJI


Prowansja to kraina wakacji.

Prowansja to lazur morza, kolory impresjonistów, cykanie świerszczy,zapach ziół i lawendy. Łagodny ciepły klimat, wspaniałe krajobrazy i fascynujące świadectwa minionych wieków, to też jest Prowansja.

Oddalone od głównych szlaków wioski, targ spożywczy w małym miasteczku, garncarski warsztat, mężczyźni grający w boules w cieniu platanów, zapach lawendy, to wszystko więcej mówi o życiu regionu niż najlepiej napisane przewodniki.

Proponowany program ma na celu pokazanie tego, jednego z najpiękniejszych regionów Francji, w jego najciekawszych i najoryginalniejszych aspektach. A więc tak samo Lazurowe Wybrzeże, jak urocze ponad 500-letnie miasteczka, dosłownie przylepione do zboczy gór, a także wizyty i degustacje w winnicach, u producentów słynnych AOC Côtes de Provence, czy też powiew celebrities na plażach St.Tropez.

Wine Tour poświęcony jest głównie winom, winnicom, winiarzom i kulturze wina w słynnym regionie winiarskim AOC Côtes de Provence. Wystarczy wspomnieć, iż Prowansja jest najstarszym regionem uprawy winorośli we Francji, której początki sięgają czasów pierwszych kolonii fenickich zakładanych na wybrzeżach Morza Śródziemnego (600 lat p.n.e.). Wina z Prowansji największą sławę zyskały w Średniowieczu, kiedy to Księżna Eleonora Prowansalska (późniejsza królowa Anglli), zaraziła nimi dwór angielski. Wina te w XVII-ym i XVIII-ym były najwyżej cenionymi trunkami na dworach królów francuskich.

Podczas programu odwiedzimy winiarzy, ich winnice i piwnice gdzie będziemy mieli możliwość degustowania najciekawszych win, wyprodukowanych zgodnie z wielowiekowymi tradycjami. Lokalni producenci wprowadzą nas w sekrety winiarstwa i pokażą jak odkrywać najważniejsze cechy win, jak oceniać Côte de Provence pod kątem ich koloru i sukni , aromatów i bukietu a na końcu – smaków.

Ponadto program przewiduje także niepowtarzalny dzień targowy (marché) w średniowiecznym Grimaud . Zwiedzanie przepięknego, również średniowiecznego Ramantuelle, które Saraceni nazywali darem od boga - Rahmatu'llah, pozostawi na pewno niezapomniane wrażenie.

Czwarty dzień programu to wizyta i degustacja (winobranie) w XIII-o wiecznym opactwie Château Sainte Roseline, następnie transfer do kanionu Gorges de Ventoux.

UWAGA:
To jest ramowa propozycja programu, ktory w swojej ostatecznej formie ustalany jest z uczestnikami wyjazdu.

WINOBRANIE W BURGUNDII



Powiadają, iż głową Francji jest Paryż, jej duszą Szampania, ale żołądkiem, bez najmniejszych wątpliwości – Burgundia. To kraina wprost stworzona dla najbardziej wymagających hedonistów, kraina długich, leniwych i wyrafinowanych posiłków, albo raczej biesiadowań.

Żeby nie wspomnieć o burgundach.

Przede wszystkim jednak raj dla wszystkiego tego, co kryje się pod trudno przetłumaczalnym pojęciem joie de vivre (radość życia). Dlatego “trudno przetłumaczalnym”, gdyż joie de vivre to nie tylko suche pojęcie “radość życia”, ale o wiele więcej - to cała filozofia życia.

Z tego też samego powodu rzadko używa się tutaj słowa „vins” ( wina ), natomiast w powszechnym użyciu jest: BOURGOGNES. Bowiem BURGUND, to duuużo więcej niż po prostu “wino”, to cała (znowu) filozofia kultury wina i samego winiarstwa (trudno w to uwierzyć, ale w Burgundii notuje się najmniejsze spożycie wina na głowę mieszkańca w porównaniu z innymi regionami Francji !).

Na świecie istnieją dwie kategorie win, a mianowicie wina i BURGUNDY. Niejednokrotnie, we
Francji, kiedy wybieramy wino do kolacji, to zastanawiamy się co kupić - czy wino czy BURGUNDA ?

Celem proponowanego programu jest pokazanie Burgundii pod kątem jej najbardziej fascynujących cech, a mianowicie największych win świata, największej sztuki kulinarnej, niespotykanych nigdzie indziej zabytków, jak i wszechobecnej historii, świadectw naszej wielkiej cywilizacji śródziemnomorskiej.

Podczas programu odwiedzimy winiarzy, ich winnice i piwnice gdzie będziemy mieli możliwość degustowania najciekawszych win, wyprodukowanych zgodnie z wielowiekowymi tradycjami. Zawsze gościnni winiarze wprowadzą nas w sekrety winiarstwa i winifikacji, pokażą jak odkrywać najważniejsze cechy burgundów, a więc ich wiotkość i delikatność. Innymi słowy nadzwyczajną finezję, jak przystało na najbardziej eleganckie wina naszego globu.

Niezapomniane wrażenie pozostawi, na pewno, jednodniowy pobyt w najbardziej malowniczej części Burgundi, a mianowicie w Beaujolais i zwiedzanie słynnego muzeum Hameau Dubœuf.

WINOBRANIE W BURGUNDII / PROPONOWANY PROGRAM


Winobranie w Burgundii rozpoczyna się, z reguły, w drugiej połowie września i trwa około miesiąca.

DZIEŃ 1
Odbiór z lotniska
Zakwaterowanie w okolicach Beaune
Apèritif
Briefing: program pobytu, jak rozumieć wino
Kolacja (wspólna) w Beaune
Nocleg
DZIEŃ 2
09:00 Śniadanie
Rynek (marché) w Beaune
Spacer / zwiedzanie średniowiecznego Beaune m.in. Hospices de Beaune
Piknik lunch w XIII wiecznym zamku
Degustacja (winobranie) w XIII wiecznym zamku
Zwiedzanie i degustacja w Château de Meursault
Czas wolny, popołudnie w Beaune
Kolacja degustacyjna w Volnay
Nocleg
DZIEŃ 3
09:00 Śniadanie
10:00 Transfer do Côte de Nuits
Degustacja w Domaine Bryczek, Morey St Denis
Zamek i winnice Château du Clos de Vougeot
Piknik lunch
Château Aloxe Corton
Miasteczko Pergey Vergelesses i jego winiarze (winobranie, degustacje)
Château Savigny les Beaune (winobranie , degustacja, muzeum)
Kolacja w Ferme Auberge
Nocleg
DZIEŃ 4
09:00 Śniadanie
Transfer do Beaujolais.
BEAUNE – HAMEAU DUBŒUF 110 KM / 1 GODZ.
Zwiedzanie Hameau Georges Dubœuf
Piknik lunch
Miasteczko Fleurie i jego winiarze (winobranie, degustacje)
Degustacja w jaskini w Buxy
Kolacja
Nocleg
DZIEŃ 5
09:00 Śniadanie
Transfer na lotnisko
KONIEC PROGRAMU VINTRIPS

WINOBRANIE W ALZACJI


Alzacja powszechnie uważana jest nie tylko za najpiękniejszy region winiarski Francji, ale również za jedno z najstarszych miejsc uprawy winorośli (ponad 3 000 lat).

Malownicze miasteczka są zawsze pełne kwiatów, natomiast produkowane tutaj wina (Riesling, Pinot Gris, Gewürtztraminer, vendanges tardives i selection grains nobles) sa klasyfikowane posród najlepszych w świecie. Podobnie zresztą jak alzackie piwo (biére d’Alsace).

Słynna Route des Vins d'Alsace snując sie leniwie posród nad wyraz urokliwych Wogezów łączy ze soba praktycznie wszystkie znaczące winnice i winiarzy, a także romantyczne miasteczka (villages) winiarskie czy tez słynny zamek Château du Haut Koenigsbourg.

Innymi specjalnościami Alzacji są wspaniałe sery (np. słynny Munster), ale również najwyższej jakości piwo. Program VINTRIPS przewiduje więc zwiedzanie ekologicznej fermy BIO, a także wizytę w micro-brewery i degustacje produkowanych tamże serów i piw.

WINOBRANIE W ALZACJI / PROPONOWANY PROGRAM



Winobranie w Alzacji rozpoczyna się, z reguły, w końcu września i trwa około miesiąca.

DZIEŃ
Odbiór z lotniska
Zakwaterowanie w okolicach Colmar
Apèritif
Briefing: program pobytu, jak rozumieć wino
Kolacja (wspólna) w Colmar
Nocleg
DZIEŃ 2
09:00 Śniadanie
Route des Vins d’Alsace
Wizyta w Château Haut-Koenigsbourg
Piknik lunch w Wogezach
Winiarnia Domaine Klur (winnice biodynamiczne, wina BIO) zwiedzanie i degustacja
Czas wolny, popołudnie w Kaysersberg
Kolacja w Ferme-Auberge
Nocleg
DZIEŃ 3
09:00 Śniadanie
Route des Vins d’Alsace
Wizyta w Colmar
Piknik lunch
Winiarnia Guy Wach, (winobranie, degustacja)
Wizyta w destylarni
Wizyta w mikro-browarze
Kolacja w mikro-browarze
Czas wolny
Nocleg
DZIEŃ 4
09:00 Śniadanie
Route des Vins d’Alsace
Wizyta w Riquewihr, Ammerschwihr
Transfer do Doliny Munster
Wizyta w eklogicznej farmie BIO (wytwórnia serów i wędlin)
Piknik lunch w Wogezach
Wizyta w Massif Petit Ballon
Kolacja w jednej z górskich Fermes-Auberges
DZIEŃ 5
09:00 Śniadanie
Transfer na lotnisko
KONIEC PROGRAMU VINTRIPS

CENA

Precyzyjne obliczenie kosztów wyjazdu znajdziesz:

TUTAJ
WCZEŚNIEJSZA REZERWACJA = LEPSZE ZAKWATEROWANIE

REZERWACJE




(+48) 783 732 430
vintrips@gmail.com